وبلاگ

علت بخار زدن پنجره های دوجداره چیست؟

علت بخار زدن پنجره دوجداره؟

علت بخار زدن پنجره های دوجداره چیست؟: علت بخار زدن پنجره دوجداره؟ همانطور که می دانید امروزه از شیشه دو جداره برای تمامی پنجره ها استفاده می کنند چرا که پنجره های دوجداره دارای مزایای بیشتری نسبت به شیشه های معمولی می باشد یکی از مزایای شیشه های دوجداره عایق صوتی و حرارتی می باشد شیشه دوجداره معایبی را نیز دارند مانند لکه بخار و عرق روی شیشه و غیره که در ادامه علت بخار زدن پنجره دوجداره و راه حل هایی برای برطرف کردن آن را بیان می کنیم.

علت بخار زدن پنجره های دوجداره چیست؟

ساختار شیشه دوجداره

نصب پنجره دوجداره از یک واحد شیشه عایق بندی به نام IGU طراحی و تولید شده است که مهم ترین علت آن صرفه جویی در مصرف انرژی می باشد در زمان تولید پنجره دوجداره معمولا بین جداره های پنجره ها با هوا پر می‌کنند تا عایق حرارتی ایجاد شود هم چنین از گاز های برای پر کردن فضای جداره ها استفاده می کند مانند گاز آرگون و گاز کریپتون.
در نظر داشته باشید که تمامی پنجره های دوجداره عایق بندی می شوند اما باز هم منافذی در این پنجره های دوجداره وجود دارند که باعث می‌شود تا گازهای آرگون و کریپتون تخلیه شوند و طول عمر پنجره کمتر می شود عواملی مانند رطوبت نور خورشید و اختلاف دمای بیرون و فضای داخلی نیز می تواند در کاهش طول عمر پنجره تأثیر گذار باشد یعنی شیشه های دو جداره ممکن است با گذشت زمان دچار تغییر و کیفیت پایین پنجره شود هم چنین عواملی باعث می شوند تا گاز های که به شیشه دوجداره ها تزریق شده است تخلیه شود که باعث می‌شوند بخار و رطوبت به راحتی به میان جداره ها نفوذ کنند و این باعث پنجره بخار زده و کدر می شود.

علت بخار کردن بین شیشه های پنجره دوجداره

در فصل زمستان محیط داخل و محیط خارج اختلاف دما پیدا کرده که این باعث می‌شود حرارت کمتر شده و شیشه ها عرق کنند در نظر داشته باشید که بخاری که بر روی شیشه ها ایجاد می شوند ماندگار نیست و پس از گذشت یک ساعت معمولاً به صورت اتوماتیک از بین می‌رود اما در نظر داشته باشید که همین زمان کم نیز می تواند پنجره را دارای ظاهری ناخوشایند کند معمولاً تشکیل بخار روی سطوح بیرونی شیشه دو جداره اتفاق می افتد و یا تشکیل بخار روی سطوح داخلی شیشه دوجداره و همچنین بین دو جداره بخار ایجاد می شود در ادامه هر یک را شرح میدهیم.

تشکیل بخار روی سطوح خارجی شیشه دو جداره

بخار بر روی قسمت بیرونی زمانی ایجاد می شود که دمای بیرون ساختمان از دمای داخل ساختمان کمتر باشد این بخار بر روی شیشه دوجداره کاملا طبیعی است و جای نگرانی ندارد.

در این صورت پنجره ها می توان به خوبی کار کند و عایق‌بندی هستند کاربرد اصلی پنجره دو جداره معمولاً جلوگیری از هدر رفت انرژی می باشد که این نوع پنجره ها از هدر رفتن هوای گرم و داخل خانه جلوگیری می کنند.

دلیل بخار زدگی سطوح خارجی شیشه دوجداره

توجه داشته باشید که اگر پنجره های دوجداره به خوبی عایق شوند جداره داخلی در هوای گرم و ساختمان و همچنین جداره خارجی در هوای سرد بیرون ساختمان باعث می شود بخار بر روی شیشه‌های داده شود و بخار زدی به حالت موقت می باشد.

تشکیل بخار روی سطوح داخلی شیشه دوجداره

عوامل متعددی باعث می شوند تا بخار بر روی سطح داخلی شیشه دوجداره ایجاد شود مانند اختلاف دمای زیاد بین فضای داخلی و فضای خارجی ساختمان یا تهویه نامناسب داخلی و غیره

تشکیل بخار بین دو صفحه شیشه دوجداره

اگر عایق بندی پنجره دوجداره به خوبی انجام نشود بین دو صفحه شیشه دوجداره با خارج می شود و این مشکلات بزرگی میباشد که باید پنجره ها را تعویض نمایید. این مشکل معمولاً در ساختمان‌های قدیمی دیده می‌شود که احتمالاً بیش از ۱۰ سال از نصب پنجره های دوجداره گذشته باشد شیمیایی برای نظافت کشاورزی استفاده کنید باید می شود تا به درزگیر پنجره آسیب وارد شده و عایق بندی پنجره های شیشه دوجداره از بین می رود البته در بعضی موارد ممکن است در تولید پنجره های دوجداره از مواد اولیه مرغوب استفاده نشده باشد.

در زمان خرید و انتخاب پنره های دوجداره دقت کنید محصولاتی را انتخاب کنید  که از مواد اولیه مرغوب در تولید ان پنره های دوجداره استفاده کرده باشند تا کمتر دچار مشکلاتی از قبیل بخار بین صفحه شیشه دوجداره شوند.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *