وبلاگ

انواع پنجره دوجداره یو پی وی سی

انواع پنجره دوجداره

انواع پنجره دوجداره یو پی وی سی: استفاده از پنجره دوجداره امروزه از محبوبیت زیادی برخوردار است. بسیاری از مردم برای صرفه جویی در انرژی و به عنوان یک عایق صوتی، گرمایشی و غیره از این پنجره‌ها استفاده می‌کنند. این پنجره‌ها به دلیل برخورداری از ویژگی‌های منحصر به فرد و خاص با استقبال زیاد مردم روبرو است. با توجه به استقبال زیاد مردم از پنجره‌های دوجداره، امروزه انواع مختلفی از این پنجره‌ها در بازار وجود دارد. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

انواع پنجره دوجداره یو پی وی سی

پنجره‌های دوجداره

همه ما با پنجره‌های دوجداره آشنایی داریم و حتی بسیاری از ما در منزل خود و یا در محل کار و غیره با این پنجره‌ها سر و کار داریم. به همین دلیل تا حدودی این نوع پنجره‌ها را می‌شناسیم و با آنها در ارتباط هستیم. پنجره‌های دوجداره در مقایسه با پنجره‌های معمولی بسیار محبوب هستند و در بسیاری از اماکن دولتی، موسسات، سازمان‌ها و حتی بسیاری از مردم در خانه‌های خود از این پنجره‌ها استفاده می‌کنند. به همین دلیل روز به روز، پنجره‌های قدیمی جای خود را به پنجره‌های جدید و دوجداره می‌دهند. بر اساس نظر کارشناسان و متخصصان و همچنین به تجربه می‌توان گفت که استفاده از پنجره‌های دوجداره تا حد زیادی می‌تواند به صرفه جویی در انرژی کمک کند. حفظ انرژی به وسیله پنجره‌های دوجداره، موجب شده است که بسیاری از معماران و ساختمان سازان و غیره به استفاده از این پنجره‌ها روی بیاورند.

تفاوت پنجره‌های دوجداره با پنجره‌های معمولی

برای بسیاری از افراد در نگاه اول این سوال مطرح می‌شود، که پنجره‌های دوجداره چه تفاوت‌هایی با پنجره‌های معمولی دارند. در پاسخ به این سوال باید گفت که پنجره‌های معمولی از جنس فلز و یا چوب ساخته می‌شدند. در حالی که پنجره‌های دوجداره از جنس آلومینیوم و یا UPVC ساخته می‌شوند. علاوه بر این، پنجره‌های معمولی، تنها شیشه‌های معمولی داشتند. این شیشه‌ها هیچ گونه عایقی در برابر صدا، گرما، آلودگی و غیره … ندارند. در حالی که یکی از مهم ترین و اصلی ترین خصوصیت پنجره‌های دوجداره، خاصیت عایق بودن آنهاست. عایق بودن پنجره‌های دوجداره از اهمیت بسیاری برخوردار است. چرا که امروزه انرژی بسیار گران است و نیاز است، که در مصرف آن صرفه جویی نمود. همچنین آلودگی صوتی و آلودگی هوا در بسیاری از شهرها، جان شهروندان را تهدید می‌کند. بنابراین با استفاده از پنجره‌های دوجداره می‌توان تا حدود زیادی از سلامتی خود در خانه و محل کار محافظت نمود. افزون بر این ها، یکی از مشکلات و معایبی که پنجره‌های معمولی و سنتی داشتن، زنگ زدن و یا تخریب و از بین رفتن آن به مرور زمان در برابر رطوبت و یا گرما و غیره بود. در حالی که پنجره‌های دوجداره به دلیل جنس مواد به کار رفته در آن به ویژه استفاده از یو پی وی سی برای تولید آن بسیار مقاوم و پایدار است. بنابراین استفاده از آن پنجره‌ها موجب می‌شود، که پنجره‌ها به مدت طولانی تر قابل استفاده باشند و در شرایط مختلف آب و هوایی استفاده شوند.

انواع پنجره‌های دوجداره

پنجره‌های دوجداره را از جنبه‌های مختلف می‌توان به انواع گوناگونی تقسیم بندی کرد. از لحاظ مواد به کار رفته در آن و همچنین از لحاظ کارکرد و کارآیی انواع پنجره‌های دوجداره مختلفی وجود دارد.

اول: انواع پنجره‌های تولید شده از لحاظ جنس و مواد به کار رفته در آن

امروزه به طور کلی پنجره‌های دوجداره از دو جنس یو پی وی سی و آلومینیوم تولید می‌شوند. هر کدام از این پنجره ها، دارای خصوصیات و مزایا و معایب خاص خود می‌باشند.

– پنجره‌های تولید شده از یو پی وی سی

یکی از مهم ترین و اصلی ترین انواع پنجره‌های دوجداره، تولید آن‌ها از یو پی وی سی است. پنجره‌هایی که در تولید آن‌ها از یو پی وی سی استفاده می‌شود، امروزه بسیار محبوب هستند. بسیاری از مردم به استفاده از این پنجره‌ها رو آورده اند. استفاده از این پنجره‌های دارای مزیت‌هایی زیادی است. از جمله این مزیت‌ها داشتن زیبایی منحصر به فرد، عایق بودن در برابر حرارت، صدا و غیره و همچنین مناسب بوده برای اقلیم‌های مختلف با آب و هوای متفاوت است.

– پنجره‌های تولید شده از آلومینیوم

نوع دیگری ازپنجره‌های دوجداره وجود دارند، که در تولید آنها از آلومینیوم استفاده می‌شود. این پنجره‌ها هم از محبوبیت زیادی برخوردار هستند. اگر چه در مقایسه با پنجره‌های دوجداره تولید شده از یو پی وی سی تا حدودی از لحاظ کیفیت پایین تر هستند. ولی با این حال، در مقایسه با پنجره‌های قدیمی به دلیل داشتن مزیت‌های زیاد با استقبال زیاد مردم مواجه است. این پنجره‌ها از لحاظ آلومینیوم به کار رفته در آن به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند.

دوم: انواع پنجره‌های دوجداره از لحاظ باز و بسته شدن

دیگر تقسیم بندی که در مورد انواع پنجره‌های دوجداره وجود دارد، از نظر مدل و شیوه باز و بسته شدن پنجره‌های دوجداره است. به طور کلی انواع پنجره دوجداره از لحاظ باز و بسته شدن می‌توان به انواع زیر اشاره نمود:

– پنجره‌های دوجداره ثابت

 از جمله انواع پنجره‌های دوجداره، پنجره‌های ثابت هستند. این پنجره‌ها معمولا حالت ثابت دارند. به این معنی که این پنجره ها، باز و بسته نمی‌شوند و تنها به صورت ثابت بر روی چهار چوب پنجره سوار می‌شوند.

این نوع از پنجره‌های دوجداره بسیار پر کاربرد هستند و مناسب ترین نوع از پنجره یو پی وی سی هستند. در این پنجره‌های از یراق آلات استفاده نمی‌شود. این نوع از پنجره‌های دوجداره در مقایسه با سایر انواع پنجره دوجداره از مزیت‌های بسیار برخوردار است. از جمله مزیت‌هایی که این مدل از پنجره‌های دوجداره دارند، می‌توان به بهترین میزان دید به واسطه نبود مولین، عایق بودن در برابر گرد و غبار و سرما و گرما و این در برابر آلودگی اشاره نمود.

این مدل از پنجره‌های دوجداره را می‌تواند پر مصرف ترین نوع از انواع پنجره‌های دوجداره محسوب نمود.

یکی از مهم ترین و اصلی ترین خصوصیتی که این مدل از پنجره‌ها دارند، این است که حداقل ائتلاف و هدر رفت انرژی را دارند. علاوه بر این بهترین عایق صدا هستند. و به سختی سر و صدا از این پنجره عبور می‌کند. این نوع از پنجره‌ها هم دارای انواع مختلفی هستند. از جمله انواع این پنجره ها، به پنجره‌های دوجداره کشویی می‌توان اشاره کرد.

– پنجره‌های دوجداره لنگه ثابت

از دیگر انواع پنجره‌های دوجداره، از لحاظ باز و بسته شدن، پنجره‌های دوجداره کشویی با لنگه ثابت است. معمولا در این پنجره‌ها از دو لنگه ثابت استفاده می‌شود. البته لنگه‌های این پنجره‌ها می‌تواند ثابت و یا متحرک باشد. به لنگه در حال، حرکت لنگه متحرک و به لنگه ثابت که به صورت ثابت و بدون تحرک است، لنگه ثابت می‌گویند. در تولید این نوع از پنجره‌های دوجداره آلومینیومی معمولا بیشتر از آلومینیوم استفاده می‌شود.

– پنجره‌های دوجداره با دو لنگه متحرک

این مدل از پنجره‌های دوجداره بسیار محبوب و معروف هستند. به همین دلیل استفاده از این‌ها نسبت به دیگر پنجره‌ها هم بیشتر است. هر دو لنگه استفاده شده در این پنجره ها، متحرک هستند. بنابراین می‌توان پنجره را به دو جهت راست و یا چپ باز بسته کرد. استفاده از این مدل، فضای بیشتری را در اختیار انسان قرار می‌دهد. چرا که در این مدل، با استفاده از هر دو لنگه می‌توان پنجره را باز و بسته نمود. این مدل از پنجره‌های دوجداره به دلیل مزیت‌ها و تفاوت‌هایی که با دیگر مدل ها، دارند، کمی گران تر از سایر مدل‌ها هستند.

– پنجره دوجداره تک حالته

پنجره دوجداره تک حالته از دیگر انواع پنجره‌های دوجداره است. در این پنجره ها، نحوه باز شدن پنجره به صورت افقی و بر روی یک محور قرار دارد. این نوع از پنجره‌های دوجداره از ویژگی‌های بسیاری برخوردارند. که از جمله مهمترین و اصلی ترین ویژگی‌های آن می‌توان به پایین بودن قیمت آن در مقایسه با دیگر پنجره‌های دوجداره، قابلیت تغییر جهت باز شدن از چپ به راست و یا از راست به چپ و همچنین امکان تعویض راحت تر لولاها و یراق‌ها در صورت نیاز اشاره کرد.

– پنجره دوجداره دو حالته

از دیگر انواع پنجره‌های دوجداره، پنجره‌های دو حالته است. این پنجره‌ها از جنس یو پی وی سی تولید می‌شوند. نحوه باز و بسته شدن این پنجره ها، به صورت افقی و عمودی است. این پنجره اگر چه شبیه پنجره‌های کشویست. ولی با این حال، نسبت به آن کمتر فضا اشغال می‌کند و همچنین قیمت آن کمی گران تر است. علاوه بر این از لحاظ‌های دیگر هم با پنجره‌های دوجداره کشویی فرق می‌کنند. از جمله مزیت‌هایی که این نوع از پنجره‌های دوجداره دارند، می‌توان با داشتن امنیت بالا با توجه به یراق استفاده شده در آن، مخفی بودن یراق و رگلاژ راحت آن اشاره نمود. علاوه بر این، این مدل از پنجره‌ها از ایمنی بالایی برخوردارند و برای خانه‌هایی دارای فرزندان کوچک هستند، مناسب است.

– پنجره‌های دوجداره آکاردئونی

این پنجره‌ها هم از محبوبیت زیادی در بین مردم برخوردار است. برای افرادی که فضای بیشتری برای پنجره در اختیار دارند، استفاده از این پنجره‌ها بسیار مفید و مناسب خواهد بود. مدل این پنجره‌های دوجداره، شبیه مدل آکاردئونی است و باز و بسته شدن آن هم بسیار شبیه است. این پنجره‌ها از چند قطعه تشکیل شده اند که هم اندازه بوده و روی هم جمع می‌شوند.

این نوع از پنجره‌های دوجداره در مکان‌ها و فضاهایی بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد که دارای عرض زیادی هستند. پنجره‌های آکاردئونی با داشتن نما و ظاهر زیبا و شیوه باز و بسته شدن متفاوت کاربرد بسیار مناسبی دارند. به همین دلیل این پنجره‌ها در بین مردم جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده اند. این مدل از پنجره‌های دوجداره، از یراق و چارچوب آلومینیومی معمولا ساخته می‌شود و به همین دلیل در مقایسه با پنجره‌های دیگر سبک تر بوده و از متریال‌های مقاوم در تولید آن‌ها استفاده می‌شود. در صورتی که در تولید این پنجره‌ها همه نکات مد نظر قرار گیرید و از مواد با کیفیت در تولید آن استفاده شود، در این صورت برای استفاده از آن در اقلیم‌های مختلف محدودیتی وجود ندارد.

– پنجره دوجداره دو لنگه باز شو

این نوع از پنجره‌های دوجداره به صورت لولایی و دو لنگه باز شو هستند. این پنجره‌ها به دلیل این که به داخل باز می‌شوند، فضای اشغال شده به وسیله آنها در مقایسه با پنجره‌های کشویی بیشتر است. با این حال، این مدل از پنجره‌های دوجداره برای افرادی که می‌خواهند پنجره به داخل باز شود، بسیار مناسب خواهد بود.

– پنجره دوجداره سه لنگ

پنجره‌هایی که در بالا معرفی شدن، دو لنگه متحرک و ثابت بودند. اما پنجره دوجداره سه لنگ دارای دو لنگه ثابت و یک لنگه باز شو لولایی است. برای افرادی که نیاز به داشتن فضای بیشتری برای دسترسی به بیرون هستند، این پنجره‌ها بسیار مفید و مناسب است. نوعی دیگری از این پنجره ها، وجود دارد، که در آن دو لنگه پنجره باز می‌شود و یک لنگه ثابت است. به عبارت دیگر، این پنجره‌های عکس هم هستند. تفاوت این دو مدل از پنجره‌های دوجداره، امکان دسترسی بیشتر به بیرون در پنجره دو لنگه باز شو است.

– پنجره‌های دوجداره ریلی یا کشویی

از دیگر پنجره‌های دوجداره که می‌توان به آن اشاره کرد، پنجره‌های دوجداره ریلی امروزه بسیار مورد استفاده مردم قرار می‌گیرد. بسیاری از مردم این نوع از پنجره‌ها را در منازل خود و یا در ادارات و موسسات مختلف مشاهده می‌کنند. این نوع از پنجره‌های دوجداره هیچ گونه مزاحمتی برای پرده‌ها ندارد و در زمان باز و بسته شدن فضای خانه را اشغال نمی‌کند.

– پنجره دوجداره فوکلس واگنی

در تولید این مدل از پنجره‌های دوجداره یو پی وی سی استفاده می‌شود. این پنجره دوجداره در مقایسه با پنجره‌های دوجداره از یراق گرانتری برخوردار است. علاوه بر این، حالت باز شو این گونه از انواع پنجره‌های دوجداره مانند درب‌های ون هستند. از جمله مزیت‌هایی که این گونه از پنجره‌های دوجداره دارند می‌توان به قابلیت باز شدن ۴۵ درجه‌ای و عدم اشغال فضای خانه در زمان باز شدن اشاره کرد. پنجره‌های دوجداره فولکس واگنی خود به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند. از جمله این نوع‌های مختلف می‌توان به پنجره دوجداره اتومات، نیمه اتومات و معمولی اشاره کرد.

جمع بندی

انواع پنجره دوجداره بر اساس نوع باز شدن و همچنین جنس و مواد به کار رفته در تولید آنها بسیار متفاوت هستند. امروزه برای تولید پنجره دوجداره از یو پی وی سی و یا آلومینیوم استفاده می‌شود. علاوه بر این پنجره‌های دوجداره به دو دسته کلی باز شو و ثابت تقسیم بندی می‌شوند. پنجره‌های دوجداره باز شو، نیز به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند. این تقسیم بندی بر اساس شیوه باز شدن و نحوه باز شدن آن است. هر یک از این پنجره‌ها می‌تواند در مراکز خاص و یا در مکان‌های مختلف مورد استفاده قرار گیرد. چرا که هر کدام دارای مزایا و معایب خواست خود می‌باشند.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *